Notariusz Saska Kępa
  • OPŁATY

TAKSA NOTARIALNA

Za dokonanie czynności notariuszowi przysługuje wynagrodzenie ustalane indywidualnie z klientem w oparciu o rodzaj czynności, stopień skomplikowania danej czynności notarialnej oraz czas poświęcony na jej przygotowanie, jednakże w wysokości nie wyższej niż stawka maksymalna regulowana w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Wynagrodzenie powiększane jest również zgodnie z obowiązującymi przepisami o stawkę podatku VAT, który nie stanowi przychodu notariusza.

W celu ustalenia indywidualnej wyceny prosimy o kontakt telefoniczny +48 733 721 659, bądź mailowy jozwiak@notariusze.waw.pl

PODATKI

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlegają zgodnie z treścią ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych między innymi następujące czynności:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  4. umowy dożywocia,
  5. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  6. ustanowienie hipoteki,
  7. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  8. umowy depozytu nieprawidłowego,
  9. umowy spółki,

W większości dokonywanych czynności stawka podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 2% wartości rynkowej przedmiotu umowy (tak jest np. w przypadku umów sprzedaży nieruchomości, spółdzielczych własnościowych praw do lokali, umów sprzedaży praw użytkowania wieczystego).

Informację o tym, czy dokonywana przez Państwa czynność podlega podatkowi PCC oraz jaka jest jego stawka, otrzymacie Państwo na etapie wstępnych konsultacji i wyceny przeprowadzanej czynności.

Podatkowi od spadków i darowizn (PSiD) podlega zgodnie z treścią ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od od spadków i darowizn nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych, między innymi tytułem:

  1. dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego,
  2. darowizny, polecenia darczyńcy,
  3. zasiedzenia,
  4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności,
  5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu,
  6. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności,

Zgodnie z treścią art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn  zwolnione od podatku jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę – bez względu na wartość nabywanej rzeczy lub prawa.

W innych przypadkach kwota podatku zależeć będzie od grupy podatkowej, do której przynależą strony jak też od wartości rynkowej przedmiotu umowy.

Informację o tym, czy dokonywana przez Państwa czynność podlega podatkowi PSiD oraz jaka jest jego wysokość, otrzymacie Państwo na etapie wstępnych konsultacji i wyceny przeprowadzanej czynności.

Powyższe podatki nie stanowią przychodu notariusza. W określonych ustawowo przypadkach notariusz ma obowiązek obliczenia ich wysokości, pobrania ich od odpowiedniej strony czynności notarialnej i przekazania na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego.

OPŁATA SĄDOWA:

Przy czynnościach wymagających dokonania wpisu w księdze wieczystej, notariusz pobiera odpowiedną opłatę, zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Kwoty należnych opłat za najczęściej dokonywane wpisy:

1) za wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub ograniczonego prawa rzeczowego – 200 zł (przy czym, jeżeli wniosek dotyczy wpisu udziału w prawie, pobiera się część opłaty stałej proporcjonalną do wysokości udziału, nie mniej jednak niż 100 zł),

2) za wpis własności, użytkowania wieczystego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na podstawie dziedziczenia, zapisu lub działu spadku albo zniesienia współwłasności pobiera się jedną opłatę stałą w wysokości 150 zł niezależnie od liczby udziałów w tych prawach,

3) za wpis:

– własności, użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabytego w wyniku podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami;

– własności nieruchomości rolnej o powierzchni do 5 ha;

– praw osobistych i roszczeń;

– zmiany treści ograniczonych praw rzeczowych

pobiera się opłatę w wysokości 150 zł

4) za wnioski dotyczące:

– założenia księgi wieczystej,

– połączenie nieruchomości w jednej księdze wieczystej, która jest już prowadzona, niezależnie od liczby łączonych nieruchomości,

– odłączenie nieruchomości lub jej części,

– sprostowanie działu I-O,

pobiera się opłatę w wysokości 100 zł

Powyższe opłaty sądowe nie stanowią przychodu notariusza. W określonych ustawowo przypadkach notariusz ma obowiązek obliczenia ich wysokości, pobrania ich od odpowiedniej strony czynności notarialnej i przekazania na rachunek bankowy właściwego Sądu Rejonowego.

KONTAKT:

GODZINY OTWARCIA:

  • Poniedziałek: 10:00 – 18:00
  • Wtorek – Czwartek: 9:00 – 17:00
  • Piątek: 8:00 – 16:00
  • Istnieje możliwość dokonania czynności notarialnej również w innych dniach oraz godzinach, po uprzednim uzgodnieniu terminu.